Денікінський режим
Війська Антанти на півдні України Ніч проти 16 листопада 1918 р. Флот Антанти увійшов у Чорне море. До кінця грудня 1918 р. У портах від Одеси до Новоросійська висадилися дві французькі дивізії, румунські частини (60 тис. вояків). Поступово інтервенти зайняли Чорноморське узбережжя вздовж лінії Тирасполь — Бірзула — Вознесенськ — Миколаїв — Херсон. Директорія не наважилася на рішучий опір, оскільки становище на фронті на півночі України було ще гіршим. Війська Антанти на півдні України За таких умов боротьбу проти інтервентів перебрали на себе ліві есери та більшовики, розгорнувши в зоні окупації підпільно-партизанські дії. Початок лютого 1919 р. Радянські війська разом з партизанами підійшли до зони, контрольованої інтервентами. Під Вознесенськом французькі, грецькі та білогвардійські частини зазнали поразки й відступили. Перша половина березня 1919 р. Частини Задніпровської дивізії після тривалих боїв зайняли Херсон і Миколаїв. 4 квітня 1919 р. Війська Кримського напрямку під командуванням П. Дибенка прорвалися через Перекоп у Крим. 6 квітня 1919 р. Радянські частини вступили до Одеси. 10 квітня 1919 р. Радянські війська оволоділи Сімферополем та Євпаторією. 29 квітня 1919 р. Полк Задніпровської дивізії вступив до Севастополя. Боротьба з денікінцями Весна 1919 р. У наступ перейшла армія Денікіна.
Програма дій денікінців
• Єдина, велика і неподільна Росія.
• Боротьба з більшовизмом до кінця.
• Встановлення порядку і запровадження тимчасової військової диктатури.
• Смертна кара за участь у «бунтах» більшовицьких організацій, за дезертирство з армії.
• Невизнання незалежності України. Травень 1919 р. Війська Денікіна зайняли Донбас. Червень 1919 р. Війська Денікіна зайняли Харків, на півдні — Миколаїв та Одесу. Наприкінці літа денікінці окупували майже всю Україну.
Денікінський режим
1. Денікінці захищали інтереси великоруських поміщиків і підприємців, які домагалися реставрації імперських порядків.
2. Відновлювалася поміщицька власність на землю.
3. Україну було розділено на три області: Київську, Харківську, Новоросійську (з центром в Одесі). На чолі областей стояли генерал-губернатори з необмеженими повноваженнями.
4. У промисловості було ліквідовано 8-годинний робочий день, збільшувалися норми виробітку, зростало безробіття.
5. За законом про врожай 1919 р. третину зібраного хліба селяни були зобов’язані безплатно віддавати поміщикам, та орендарям.
6. На потреби денікінської армії селяни повинні були внести разовий податок у розмірі 5 пудів зерна з кожної десятини землі. У разі несвоєчасного постачання в примусовому порядку стягувалася подвійна сума боргу.
7. Відновлювався національний гніт.
8. Денікінці не визнавали української мови та культури, українські газети і журнали закривали.
9. Видано наказ про зняття в установах портрета Т. Г. Шевченка. 10. Припинила діяльність Українська академія наук, бо на її утримання не відпускали коштів і позбавили приміщення. Рух опору денікінцям • Відбувалися численні стихійні селянські повстання, що їх прагнули очолити представники різних партій (більшовики, українські есери, українські соціал-демократи тощо).
• У вересні 1919 р. в с. Баштанка на Миколаївщині спалахнуло повстання. Повстанці (4 тис.) оголосили Баштанську республіку, вигнавши, а подекуди й знищивши денікінських урядовців.
• У вересні 1919 р. відбулося повстання у Висуневську на Миколаївщині. Місцеві партизани (500 душ) вели успішні бої проти карателів. Наприкінці вересня 1919 р. повстанці навіть підійшли до Херсона та обстріляли місто з гармат.
• На Правобережжі в тилу денікінців діяли партизанські загони, які боролися за відновлення УНР. Для керівництва цими загонами у Кам’янці-Подільському, утримуваному військами УНР, було утворено Центральний міжпартійний повстанський комітет.
• На початку липня 1919 р. у Кременчуці почало діяти зафронтове бюро ЦК КП(б)У для керівництва діяльністю підпільних більшовицьких організацій.
• Найважливішу роль у розгромі денікінців відіграли загони легендарного «батька» Н. Махна. 5 серпня 1919 р. Дата народження Революційної повстанської армії України (махновців), яка проголосила боротьбу проти гнобителів українського народу. Армія здобула широку підтримку селян. На боротьбу з нею Денікін кинув найкращі сили. Махновці контролювали великі райони Півдня. Своєю самовідданою боротьбою в тилу сприяли перемозі над денікінцями. Листопад — грудень 1919 р. Радянські війська провели успішний контрнаступ проти сил Денікіна.
Контрнаступ радянських військ здійснювали:
• Латишська стрілецька дивізія;
• Бригада червоного козацтва Примакова;
• Кінний корпус Бульонного;
• 12-та армія.
16 грудня 1919 р. Радянські війська знову вступили до Києва. Початок січня 1920 р. Радянські війська зайняли Донбас. Січень — лютий 1920 р. Розгорнулися бої за Правобережжя. Початок лютого 1920 р. Радянські війська ввійшли в Миколаїв і Херсон, а потім — в Одесу. Виняткову роль у розгромі денікінців відіграли загони Н. Махна. Україну було очищено від денікінців. Крим іще залишався під контролем білогвардійців.