Історичний довідник
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Парламентарна (конституційна) монархія -

монархія, в якій влада монарха в усіх сферах здійснення державної влади суттєво обмежується; йому надаються лише формальний статус глави держави й виключно представницькі повноваження.


Пасивне виборче право -

право громадян бути обраними до складу виборних органів державної влади та місцевого самоврядування.


Первісне стадо -

об'єднання окремих людей та їх груп для спільного полювання, спільного проживання, спільного добування і споживання їжі, інших засобів до існування.


Первісний лад -

суспільно-економічна формація, певний тип суспільства, що характеризується колективною формою об'єднання людей, які спільно виробляли примітивні знаряддя праці, засоби до існування, де панували колективна власність і суспільна влада. Розглядають дородову (група людей, первісне стадо) і родові спільності людей.


Підзаконний акт -

акт компетентного державного органу, що видається на підставі й на виконання законів.


Підприємницька діяльність -

самостійна, ініціативна, систематична на власний ризик діяльність суб'єкта з виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг і заняття торгівлею з метою одержання прибутку.


Плем'я -

спільність людей у докласовому суспільстві, що складалася з декількох родів, які мали багато спільних рис та інтересів: загальний діалект мови, однакові звичаї та релігійні культи, загальну територію для полювання і проживання, загальне ім'я і т. ін.


Податки -

обов'язкові платежі, що їх сплачують юридичні особи та населення до бюджету в розмірах і в строки, передбачені законом.


Поділ влади -

модель побудови державного апарату, згідно з якою влада в державі має поділятися між законодавчими, виконавчими та судовими органами. При цьому кожна з влад повинна бути незалежною від інших і водночас їм підконтрольною, що має на меті виключення можливості концентрації влади в руках одного органу.


Право -

система загальнообов'язкових правил поведінки, що встановлені чи санкціоновані державою і забезпечуються її примусом.


Правова держава -

держава, в якій панує право, де діяльність усіх її органів і посадових осіб здійснюється на основі та в межах, визначених правом, де не тільки особа відповідальна за свої дії перед державою, а й держава несе реальну відповідальність перед особою за результати своєї діяльності.


Правова поведінка -

передбачена нормами права соціальне значуща поведінка індивідуальних чи колективних суб'єктів, що контролюється їхніми свідомістю і волею.


Правовий статус особи -

сукупність закріплених у законодавстві прав, свобод, обов'язків громадян і гарантій їх здійснення.


Правовідносини -

специфічні суспільні відносини, учасники яких виступають як носії прав та обов'язків, установлених нормами права.


Правоздатність -

передбачена нормами права здатність суб'єкта мати суб'єктивні права та юридичні обов'язки.


Правомірна поведінка -

суспільне необхідна, бажана й допустима, під кутом зору інтересів громадянського суспільства, поведінка індивідуальних і колективних суб'єктів, що полягає у здійсненні норм права, гарантується та охороняється державою.


Правоохоронні органи -

органи, що їх держава наділяє компетенцією охорони суспільних відносин, урегульованих правом.


Правопорушення -

суспільне небезпечне, шкідливе, протиправне, винне діяння деліктоздатної особи, що за нього може бути накладене покарання чи стягнення.


Правопорядок -

відповідність суспільних відносин приписам норм права.


Правосуб'єктність -

здатність бути суб'єктом права (учасником правовідносин).


Представницька демократія -

сукупність форм організації державної влади, за якої певні важливі рішення щодо управління справами суспільства й держави виносяться виборними установами (парламентами, муніципалітетами тощо).


Президентська республіка -

республіка, в якій повноваження глави держави, а в деяких випадках і глави уряду, належать президентові, який обирається непарламентським способом (громадянами держави) і формує уряд, що не несе відповідальності перед парламентом.


Приватизація державного житлового фонду -

відчуження, тобто безоплатна передача чи продаж із державного житлового фонду у власність громадянам України жилих квартир чи приміщень, що вони займають, а разом із ними - господарських споруд, що до них належать. Приватизація здійснюється через:

безоплатну передачу громадянам квартир (будинків) із розрахунку санітарної норми - 21 кв. м загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 кв. м на сім'ю;

продаж надлишків загальної площі квартир (будинків) громадянам України, які мешкають у них або перебувають на черзі з поліпшення житлових умов.


Проступок -

діяння, що порушує приписи норм права, але не сягає рівня суспільної небезпеки, притаманного злочинам.

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Архів записів
Друзі сайту